۴(دو شنبه) بهمن ۱۴۰۰ ۲۰ جُمادى الآخرة ۱۴۴۳ ۲۴ January ۲۰۲۲
 • تحولات شرکت شاهد

  شرکت شاهد بعنوان یک هلدینگ که در حوزه های بازار سرمایه، بازرگانی، ساختمانی و کشت و صنعت فعال است طی چند ماه اخیر تحول گسترده ای در ساختار و مدیران انجام داده است

  شرکت شاهد بعنوان یک هلدینگ که در حوزه های بازار سرمایه، بازرگانی، ساختمانی و کشت و صنعت فعال است طی چند ماه اخیر تحول گسترده ای در ساختار و مدیران انجام داده است.
  شرکت شاهد بعنوان یک هلدینگ که در حوزه های بازار سرمایه، بازرگانی، ساختمانی و کشت و صنعت فعال است طی چند ماه اخیر تحول گسترده ای در ساختار و مدیران انجام داده است.
  به بهانه افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف مصاحبه ای با مدیرعامل محترم این شرکت که در سه ماه گذشته سکان هدایت این شرکت را عهده دار شده است، داشتیم تا از برنامه ها و تغییرات گسترده این شرکت جویا شویم.
  شرکت شاهد با سرمایه ثبت شده 400 میلیارد تومانی در سال گذشته مالی در حدود 120 میلیارد سود ساخته بود که در دوره نه ماهه امسال بالغ بر 700 میلیارد تومان شده است.
  جناب آقای دکتر فتحی پور که از مدیران بلند پایه و با سابقه اقتصادی کشور هستند ایشان سابقه سه دوره نمایندگی مجلس و 7 سال ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را در رزومه دارد و همچنین بعنوان مدیر عامل شرکت ایران ترانسفو، هیأت مدیره بانک صادرات و مدیر عامل شرکت ساختمانی سپهر به ایفای مسئولیت پرداخته است.
  •    لطفاً توضیحاتی درباره برنامه های شرکت بفرمائید :
  با سلام خدمت شما و همچنین سهامداران شرکت شاهد و سایر فعالان بازار سرمایه.
  -شرکت شاهد با قدمتی در حدود 35 سال برای خدمت به خانواده معظم شهدا تاسیس شد و بدلیل بهره مندی از عنوان شاهد و ذینفع بودن خانواده های معظم شهدا در آن برای تمامی اقشار جامعه دارای حرمت و ارزش است و همه برای خدمت به شرکت و ادای دین به این عزیزان مشتاق و آماده اند و این بزرگترین ظرفیت بالقوه برای یک شرکت است و ما در صدد هستیم که از این ظرفیت ها برای ایجاد ارزش افزوده و خدمت به سهامداران و اقتصاد کشور نهایت استفاده را ببریم.
  در طی سه ماه اخیر که سعادت خدمت به خانواده معظم شاهد را داشته ام، تمام توان و اعتبار خویش را برای ادای دین به این عزیزان به میدان آورده ام و امیدوارم که عنایت خداوند در این راه یاریگرمان باشد. در مدت مذکور با بررسی های انجام کرفته و نیاز شرکت، اصلاحات ساختاری و مالی بزرگی در شرکت شروع شده است. این تغییرات در جهت بالفعل کردن پتانسیل های بالقوه شرکت و همچنین رفع مشکلات و برای خلق ثروت پایدار در شرکت لازم و ضروری بود.
  در این مدت با جذب مدیران توانمند و همچنین اصلاح فرآیند ها، برنامه های عملیاتی متعددی را طراحی و اجرا کرده ایم.
  اولین اقدام ما در شرکت در شروع کار مطالعه شرایط کنونی شرکت و طراحی یک برنامه استراتژیک برای شرکت بود. در این راه یک برنامه جامع سه ساله طراحی و تدوین شد و تمامی اقدامات شرکت باید بر اساس آن و برای نیل به اهداف طراحی شده انجام گیرد. این برنامه کمک شایانی جهت ایحاد ارزش پایدار و سودآوری مستمر و همچنین زمان بندی جریانات نقد لازم برای تکمیل پروژه ها خواهد کرد. با اجرایی شدن این برنامه در سه سال آتی جریانات نقدی قابل اتکایی وارد شرکت شده و جهت ایجاد ارزش افزوده و تکمیل و تعریف پروژه های موجود و جدید استفاده خواهد شد.
  در راستای همین برنامه ها هیأت مدیره محترم شرکت تمرکز بر پنج حوزه کاری شامل 1-املاک و ساختمان، 2-بازرگانی، 3-مالی و بازارسرمایه، 4-کشت و صنعت و 5- انرژی را در دستور کار قرار داده و فعالیت های شرکت شاهد در این حوزه ها بصورت متمرکز در شرکت های تخصصی دنبال خواهد شد. این هدف با ایجاد، تقویت و تجمیع شرکت ها صورت می پذیرد.
  در این راه با تقویت دو شرکت سرمایه گذاری سعدی و فرآوری و ابنیه شاهد، این دو بعنوان دو شرکت بزرگ و تاثیر گذار مالی و ساختمانی فعالیت خود را گسترش خواهند داد و مقدمات ورودشان به بازار سرمایه در سال آینده انجام خواهد شد.
  •    شرکت سرمایه گذاری سعدی قرار است پس از انجام دو مرحله افزایش سرمایه، با سرمایه ثبت شده ای بالغ بر 600 میلیارد تومان و با ایجاد گروه خدمات بازار سرمایه، بصورت تخصصی برای بهره مندی از فرصت های این حوزه در خدمت شرکت شاهد باشد.
  •    شرکت فرآوری و ابنیه شاهد نیز که هم اکنون پروژه های متعددی را در این زمینه در حال اجرا دارد، با تملک و تجمیع تمامی املاک شرکت شاهد در این حوزه و افزایش سرمایه سنگین و تغییر ساختار بعنوان یک شرکت بزرگ ساختمانی در بورس حضور می یابد.
  •    در حوزه بازرگانی و خدمات نیز ما مالک شرکت بازرگانی شاهد هستیم که در بخش های مختلف و متعددی در حال فعالیت می باشد و با انتصاب مدیران جوان و پر انرژی و بازخوانی ماموریت ها در صددیم بیش از پیش برای بهره برداری از ظرفیت های این حوزه کوشا باشیم.
  •    در حوزه نفت و گاز و انرژی نیز تمامی فعالیت های این حوزه در شرکت هرمز انرژی متمرکز خواهد شد و برنامه های جامعی در این زمینه برای ورود و گسترش فعالیت در این زمینه در حال اجرا و مطالعه است و این حوزه بدلیل مزیت اقتصادی کشور در برنامه های توسعه ای شرکت شاهد جایگاه ویژه ای دارد و با برنامه ریزی صورت گرفته و اقدامات مهمی که در دست اجراست، درآینده نزدیک خبرهای خیلی خوبی از این شرکت برای سهامداران شرکت شاهد خواهیم داشت.
  •    در حوزه کشت و صنعت که برنامه ایجاد یک هلدینگ برزگ و تاثیر گذار را در این زمینه داریم، و قرار است از مزرعه تا سفره را شامل شود، در زمینه تولید، فرآوری، بسته بندی و پخش و فروش محصولات کشاورزی و غذایی فعالیت خواهیم کرد. در این راه در حال ایجاد فروشگاههای زنجیره ای شاهد هستیم و اولین شعبه از این مجموعه در اواسط اسفندماه سال جاری در تهران و در فضایی بالغ بر 2500 متر مربع افتتاح خواهد شد و امیدواریم با گسترش سریع آن در تمامی نقاط کشور حضور پر رنگ و موفقی در این زمینه داشته باشیم. در ادامه در این زمینه به دلیل مالکیت اراضی زراعی متعددی در سراسر کشور تلاش خواهیم کرد در حوزه تولید و فرآوری محصولات کشاورزی بعنوان یک مجوعه تاثیر گذار حضور پیدا کنیم. این حوزه بدلیل ایجاد ارزش افزوده بالا و ایجاد اشتغال پایدار و فراوان می تواند خدمت شایانی به ذینفعان شرکت و اقتصاد ملی داشته باشد.
  پروژه های دردست اجرا :
  شرکت شاهد با توجه به در اختیار داشتن املاک مرغوب و با ارزش در سراسر کشور ، برنامه های جامعی برای فرآوری و  ایجاد ارزش افزوده در حوزه املاک دارد.
  در سه ماهه اخیر تمام تلاش مدیران شرکت در جهت فعال سازی پروژه های در دست اجرا وتعریف پروژه های جدید معطوف بوده است و تا حد ممکن با جلوگیری از خام فروشی، در صددیم که با فرآوری املاک موجود تمام ارزش افزوده در شرکت باقی بماند.
  برای حل و فصل مشکلات موجود نیز جلسات متعددی با مدیران و مسولان بلند پایه کشوری و لشگری انجام گرفته است. دیدار و جلسات متعدد با چندین استاندار محترم در همین راستا بوده است و موجب تعریف پروژه های متعدد و حل و فصل بسیاری از مشکلات و موانع شده است. که به معرفی برخی از پروژه ها و ارزش افزوده ای که پیش بینی می شود برای سهامداران محترم شرکت شاهد ایجاد کنند، اشاره می کنم.
  •    پروژه کن با مساخت عرصه 8800 متر قرار در 12 طبقه و مساحت قابل فروش بیش از 50 هزار متر مربع که بالغ بر 2000 میلیارد تومان ارزش افزوده خواهد داشت از پروژه های شاخص شرکت در این حوزه است.
  •    پروژه شهرک ناز کرج با مساحت 150 هزار متر مربع که برنامه ایجاد باغ ویلا در آن در مرحله طراحی و برنامه ریزی است و بالغ بر 100 ویلا 1000 متری را شامل می شود و امیدواریم که بیش از 1000 میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد نماید از دیگر پروژه های در دست اقدام شرکت است.
  •    پروژه شهرک ویلایی جلفا که مشتمل بر 125 ویلا در 16 هکتار است و پیش بینی می شود بالغ بر 500 میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد کند، در ماه گذشته کلنگ خورده و فعالیت های اجرایی آن آغاز شده است.
  •    پروژه افرا ظفر که در زمینی به مساحت 1150 متر مربع در محله ظفر در دست احداث است و ارزش افزوده ای بیش از 200 میلیارد تومان ایجاد خواهد کرد.
  •    پروژه صدف کیش که در زمینی به مساحت 2520 متر مربع و زیر بنای مفید 8280متر در حال اجراست.
  •    پروژه منطقه ویژه اقتصادی نمین که بالغ بر 2000 هکتار است و در فاز 1 در حدود 450 هکتار را در بر می گیرد از برنامه های در حال اجرای شرکت است و زیر ساخت های مورد نیاز در حال ایجاد و در حدود 350 میلیارد تومان سرمایه گذاری در آن پیش بینی شده است.
  پروژه های یاد شده تنها در شرکت مادر و شرکت های تابعه 100 درصدی در حال اجرا می باشند و این در حالی است که ما در شرکت عمران و توسعه شاهد که مالکیت 70 درصدی آن را داریم و سهام آن در فرابورس ایران در حال معامله است، پروژه های متعددی را در سراسر کشور در حال اجرا و برنامه ریزی داریم و املاک و مستغلات متعدد و با ارزشی در این شرکت وجود دارد و در سه ماهه اخیر اقدامات متعدد و نتایج خوبی را در زمینه اجرا و حل و فصل مشکلات آن انجام داده ایم و ماه پیش نیز با انتصاب یک مدیر عامل جدید و پر انرژی که از فرزندان برومند خانواده معظم شاهد است، امید داریم که این شرکت بتواند با تسریع پروژه های موجود و تعریف پروژه های ارزشمند به خلق ارزش پایدار برای شرکت کمک کند.
  اهم اقدامات انجام گرفته در سه ماه اخیر در شرکت شاهد:
  1-تشکیل کمیته تخصصی رصد و پایش بازار سرمایه و به کارگیری افراد متخصص،خبره ،حرفه ای و صاحب نظر کشور در شرکت شاهد و برگزاری جلسات هم اندیشی جهت بررسی شرایط بازار سرمایه و ارائه راه کارهای مفید جهت حمایت از آن قیمت سهام شرکت شاهد
  2-اصلاح ساختار سازمانی شرکت شاهد و ایجاد واحد تخصصی روابط عمومی به منظور شفافیت عملکرد و اطلاع رسانی به جامعه هدف به صورت شیشه ای ازکلیه اقدامات و فعالیتهای صورت گرفته
  3- تشکیل مدیریت طرح و برنامه با ماموریت تمرکز بر توسعه برنامه ریزی در سطح شرکت شاهد و شرکتهای زیر مجموعه
  4-تشکیل کمیته سرمایه گذاری و ریسک با حضور واحدهای مرتبط و توسعه فرآیند تدوین و ارزیابی طرح ها
  5- تشکیل کمیته فنی جهت پیشبرد پروژهای عمرانی
  6- تقویت کمیته حسابرسی با جذب نیروهای متخصص و کارآمد وگسترش فعالیت کمیته حسابرسی بر اساس قانون حاکمیت شرکتی
  7-برگزاری جلسات شورای مدیران با حضور کلیه مدیران عامل شرکتهای تابعه و مدیران ستادی به صورت هر دو هفته یکبار با هدف بررسی عملکرد شرکتها در اجرای سیاستهای ابلاغ شده و فعالیتهای عملیاتی و جلوگیری از انحراقات احتمالی و دریافت برنامه ها و اقدامات صورت گرفته ایشان و ابلاغ دستور کار جلسات و پیگیری مداوم آن
  8-بازدید از کلیه شرکت های تابعه و گزارش گیری از برنامه ها ،عملکرد و اهداف شرکتها  با هدف ممانعت از خام فروشی، عملیاتی کردن پروژه ها و جلوگیری از فعالیت در زمینه های غیر تخصصی و هدایت به فعالیت در زمینه مندرج در اساسنامه
  9- فعال سازی مدیریت امورحقوقی و یکپارچه سازی و تمرکز کلیه پرونده های گروه شاهد در واحد مزبور با هدف افزایش کارایی و در الویت قراردادن بررسی و پیگیری پرونده های مهم
  10- با توجه به عدم دریافت سند مالکیت و مجوز فعالیت بابت 46 هکتار از اراضی متعلق به شرکت در جلفا ، اقدامات لازم در این خصوص طی سفری به منطقه آزاد ارس انجام و سند 16 هکتار از اراضی مذکور با طراحی کاربری باغ ویلا اخذ و توسط شرکت فرآوری و ابنیه شاهد در حال اجراست.
  11-برنامه ریزی مدون برای انجام فعالیتهای بازرگانی با هدف سودآوری کلان برای شرکت شاهد
  12-تصمیم گیری جهت انجام اقدامات اولیه برای گسترش فعالیت شرکت اسپید شاهد برای تهیه داروهای تک نسخه ای و مرکب
  13-دریافت نمایندگی واردات قطعات اورتز / پروتز برای جانبازان و معلولین محترم از کشور آلمان (توسط شرکت اسپید شاهد)
  14-بررسی و بازنگری طرح  پروژه  بهدشت چمستان به منظور ایجاد ارزش افزوده اقتصادی پروژه
  15-انجام اقدامات مقتضی جهت تسریع در اجرای فعالیت عملیاتی پروژه  ساختمان اداری و تجاری گلریز با  زمین512 متری و زیر بنای  5660 متر مربع تجاری اداری
  16-اقدام  به تغییر کاربری برای احداث شهرک مسکونی 17 هکتاری  لوله سازی اهواز
  17-انجام نشست هم اندیشی اقتصادی پروژه ای با استاندار محترم اردبیل و هیئت همراه با هدف بررسی شـرایط همکاریهای اقتصـادی و پیشبـرد پروژه های اجرائی گروه شاهد که با مذاکرات بعمل آمده و موافقت استاندار اردبیل مقرر گردید جهت پیشبرد سریعتر پروژه منطقه ویژه اقتصادی نمین مبلغ 21 میلیارد تومان برای راه آهن و 10 میلیارد تومان برای تأمین برق آن منطقه اعتبار اختصاص داده شد و موافقت و تخصیص آن هم از معاونت برنامه و بودجه اخذ گردید.
  همچنین با مساعدت استاندار اردبیل کد گمرکی برای منطقه ویژه اقتصادی نمین اخذ خواهد گردید و درخصوص اجرائی نمودن پروژه ساخت 1500 واحد مسکونی برای جامعه هدف در استان اردبیل توسط کارگزاری شرکت شاهد با وزارت راه و شهرسازی توافقاتی حاصل گردید.
  18-تفاهم نامه دو جانبه همکاری مشترک با هدف توسعه و ترویج استانداردهای ملی در پروژه های کشاورزی و دامپروری بین شرکت شاهد و استانداری مازندران در نشست با استاندار مازندران با موضوع همکاری در اجرای پروژه احداث گلخانه صیفی جات (هیدرو یونیک)، پروژه احداث دام سنگین و سبک نژاد نو به مساحت 400 هکتار و پروژه زراعت چوب به مساحت 50 هکتار تهیه و جهت امضاء در جلسه آتی استانداری مازندران مطرح خواهد گردید. همچنین با مساعدت استاندار محترم مازندران و پیرو دستورات ایشان به مدیران استانداری، مقرر گردید مسائل و مشکلات موجود درخصوص سرمایه گذاری شرکت شاهد در بخش های مختلف و شرکتهای تابعه با اولویت شرکت عمران و بهدشت چمستان در منطقه چمستان با اقدام عاجل حل و پروژه های در دست، اجرائی گردد.
  19-بازدید میدانی از سایت های عملیاتی شرکت هرمز انرژی در بندرعباس و نشست با آقای دکتر فریدون همتی استاندار محترم هرمزگان که منجر به کسب نتایج ذیل گردید :
  •    حل موضوع صدور مجوز و رفع موانع فعالیت سایت مخازن T.C متعلق به شرکت شاهد با قید فوریت با هدف استفاده بهینه از تمام ظرفیت های موجود
  •    رفع موانع فعالیت مخازن شـرکت هرمز انـرژی در سایت موسوم به T.C در منطقه ویژه اقتصادی کشتی سازی خلیج فارس
  •    حل مسائل و مشکلات موجود بر سر راه بازسازی و راه اندازی سایت T.C شرکت شاهد
  •    پیگیری، اقدام و مساعدت های لازم درخصوص پروژه ساخت پالایشگاه میعانات نفتی با ظرفیت بیش از 100 هزار بشکه توسط شرکت شاهد
  •    ارائه مساعدت های لازم بابت اجرای پروژه 200 هکتاری گلخانه توسط شرکت شاهد
  20-هماهنگی و مذاکره با شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با هدف از سرگیری فعالیت خدماتی شرکت خدمات فرودگاهی شاهد
  22- انعقاد تفاهم نامه همکاری با بانک دی و سازمان اقتصادی کوثر به منظور هم افزایی
  صحبت پایانی
  در سه ماهه اخیر با توجه به شرایط ویژه شرکت در بازار سرمایه ما با تمام توان برای حفظ ارزش بازار سهام شرکت به سهامدار عمده شرکت(موسسه اندوخته شاهد) کمک کردیم و امیدواریم که با فعالیت های اقتصادی پشتوانه ارزشمند و پایداری برای قیمت سهام شرکت ایجاد نماییم. سهامداران شرکت مطمئن باشند که در راه حمایت از ارزش شرکت تمام توان خویش را معطوف خواهیم کرد و با بالفعل کردن تمامی ظرفیت های شرکت، در پایداری سودآوری و خلق ارزش خواهیم کوشید.
  .

   

  نظرات ارسال شده ارسال نظر جدید
  برای تبادل نظر، می بایست در سایت وارد شوید

  ورود به سایت
طراحی پرتال فروشگاه ساز، سایت و نرم افزار وبینوکس طراحی سایت و پرتال فروشگاه ساز وبینوکس این وبسایت متعلق به موسسه اندوخته شاهد بوده و تمامی حقوق محفوظ می باشد
© 2022 allright reserved by Andookhte Shahed Institute software delepoment team